poniedziałek, 8 lutego 2016

Co robić, kiedy rodzic nie łoży na utrzymanie dzieci?

Jednym z bardzo częstych kłopotów w dzisiejszych czasach jest nieodpowiedni dobór parnterów na przyszłość, a w konsekwencji nieodpowiedzialnych rodziców. Z takim też problemem zgłosił się do nas kolejny czytelnik. Co zrobić gdy jeden z rodziców nie bierze udziału w finansowym utrzymaniu dzieci?


Czytelnik: W 2010 r. rozwiodłam się z mężem. Od tamtego czasu, mój były mąż w ogóle nie kontaktuje się z naszą córką. Każdego miesiąca musze ponosić sama wszelkie koszty utrzymania córki i domu. Były mąż nie uczestniczy w jakikolwiek sposób w utrzymaniu i wychowaniu naszego wspólnego dziecka. Czy w zaistniałej sytuacji mogę w jakiś sposób zmusić byłego męża, aby łożył na utrzymanie naszej córki, gdyż z mojej małej pensji, którą zarabiam nie jestem wstanie zapewnić dziecku godziwych warunków życia.
Prawnik: Odnosząc się do zaistniałego problemu wskazać należy, iż opisany wyżej przypadek nie jest odosobnionym w dzisiejszych czasach. Niestety, ale często zdarza się sytuacja, w której były małżonek chcąc uprzykrzyć życie swojej byłej żonie (lub odwrotnie), nie łoży na utrzymanie dziecka, czym w istocie czyni największą krzywdę nie żonie, lecz ich wspólnemu dziecku.
W zaistniałym stanie faktycznym, powinna Pani wnieść niezwłocznie pozew o alimenty do Sądu, przeciwko swojemu byłemu mężowi. Zgodnie z art. 133 § 1. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
Pozew o alimenty można wnieść do sądu rejonowego: w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania lub według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, czyli np. dziecka. Wybór sądu należy do powoda. Jeżeli pozwany nie ma miejsca zamieszkania w kraju, powództwo należy wytoczyć wyłącznie według miejsca zamieszkania powoda.
W pozwie oznaczamy: Sąd, powoda (w przypadku alimentów na dziecko - powodem jest dziecko, za które działa opiekun ustawowy czyli np. matka), pozwanego (tj. ojca ) jego imię i nazwisko wraz z adresem zamieszkania oraz wartość przedmiotu sporu czyli wysokość dochodzonych alimentów.
W treści pozwu zamieszczamy wnioski o zasądzenie konkretnej kwoty alimentów na rzecz małoletniej płatnych miesięcznie do określonego dnia miesiąca.
W uzasadnieniu pozwu, wskazujemy na możliwości zarobkowe i majątkowe pozwanego, przedkładając na to dokumenty potwierdzające te okoliczności (np. zaświadczenie o zarobkach, rozliczenie PIT lub inne dokumenty potwierdzające wysokość dochodów). Powinniśmy również wskazać, że małoletnia wnosząca pozew nie ma żadnego majątku, z którego mogłaby czerpać dochód zapewniający jej pokrycie kosztów utrzymania. Należy również przedstawić miesięczne koszty utrzymania i wyżywienia dziecka, koszty związane z utrzymaniem mieszkania i inne wydatki na dziecko. Wydatki te można poprzeć przedstawieniem przykładowych rachunków za dany miesiąc, na żywność, środki czystości, odzież, lekarstwa, koszty kształcenia i wychowania dziecka. W pozwie o alimenty można również powołać świadków, na okoliczność ponoszonych kosztów utrzymania lub możliwości zarobkowych pozwanego ojca.
Pozew o alimenty jest zwolniony z opłaty sądowej. Do pozwu dołączamy również odpis skrócony aktu urodzenia małoletniej córki, na okoliczność wykazania, kto jest rodzicem małoletniej. Sporządzony w ten sposób pozew składamy w dwóch egzemplarzach wraz z załącznikami w Sądzie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz