piątek, 18 marca 2016

Alimenty a rozwód z orzeczeniem winy

W wyroku orzekającym rozwód, Sąd może orzec, iż winnym rozkładu pożycia małżeńskiego jest tylko jeden z małżonków. Rozstrzygnięcie takie może mieć bezpośrednie przełożenie na kwestie obowiązku alimentacyjnego.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje obowiązek alimentacyjny w sytuacji, gdy jeden z byłych małżonków:
  • nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia,
  • został uznany za niewinnego rozkładu pożycia,
  • został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia.

W przypadku jeżeli rozwód niesie za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, wówczas Sąd może nałożyć na małżonka wyłącznie winnego rozwodu obowiązek zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego. Zwrócić należy uwagę, że przy rozwodzie z wyłącznej winy tylko jednej ze stron postępowania, małżonek niewinny nie musi znajdować się w niedostatku.

Wystarczy samo pogorszenie się sytuacji majątkowej małżonka niewinnego, które może polegać na zmniejszeniu zasobów pieniężnych jakimi dysponował, jak również na zwiększeniu się jego usprawiedliwionych potrzeb.

Istotnym dla rozważenia zasadności alimentów, jest porównanie położenia materialnego, w jakim znalazł się małżonek niewinny po rozwodzie z sytuacją, w jakiej by się znajdował, gdyby orzeczenie o rozwodzie nie zapadło, a drugi z małżonków spełniał należycie swoje obowiązki i gdyby pożycie małżonków funkcjonowało prawidłowo.

Należy pamiętać, że wstąpienie w nowy związek małżeński, małżonka uprawnionego do alimentów skutkuje wygaśnięciem dotychczasowego obowiązku alimentacyjnego.

1 komentarz:

  1. Witam, dziękuję za bardzo interesujący wpis ponieważ dowiedziałam się z nich rzeczy na które szukałam odpowiedzi ponieważ zaczynam interesować się sprawami związanymi z rozwodem i podziałem majątku. Przed złożeniem pozwu chciałam nieco dowiedzieć się ze stron www jak to wygląda w praktyce

    OdpowiedzUsuń