sobota, 5 marca 2016

Przeżycia z dzieciństwa, stanowią ważny powód dla zmiany nazwiska.

Jak wynika z najnowszego orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 4 lutego 2016 r., sygn. akt II SA/Go 941/15, wspomnienia z dzieciństwa, próba odcięcia się od biologicznych rodziców, którzy nadużywali alkoholu stanowią podstawę do zmiany nazwiska.

Wszystko zaczęło się od złożonego do Urzędu Stanu Cywilnego przez pewną osobę wniosku o zmianę nazwiska uzasadnionego tym, że wnioskodawca pozostaje w związku partnerskim od trzech lat. Zmiana nazwiska ułatwi mu dostęp do informacji o stanie zdrowia partnera. Ponadto wskazał, że chce zmienić nazwisko i pozbyć się drugiego imienia, gdyż na tej podstawie jest kojarzony z biologicznymi rodzicami, którzy notorycznie nadużywają alkoholu.

Niestety, kierownik nie wyraził zgody na zmianę. W jego ocenie zmiana nazwiska może nastąpić wyłącznie z ważnych powodów. W szczególności gdy nazwisko jest ośmieszające, nielicujące z godnością człowieka, było kiedyś używane i zostało bezprawnie zmienione. Tym, samym organ I instancji wydał decyzję odmowną

Skutkiem powyższego rozstrzygnięcia kierownika Urzędu Stanu Cywilnego było wniesienie odwołania, a następnie skargi do WSA przez Wnioskodawcę.

Sąd w wydanym wyroku uwzględnił skargę wnioskodawcy. Ponadto, stwierdził, że z przepisów ustawy wynika, że zmiana nazwiska może nastąpić tylko na wniosek strony. Sugeruje to, że "ważne powody" należy rozumieć w znaczeniu subiektywnym, a zatem należy je oceniać jako ważne przede wszystkim dla strony, a nie dla organu. Niemniej jednak "ważne powody" (tożsame z pojęciem "ważne względy" w poprzednio obowiązującym stanie prawnym) nie mogą wynikać wyłącznie z subiektywnego przekonania osoby żądającej zmiany, ale muszą również sprostać zobiektywizowanym i zracjonalizowanym kryteriom oceny (por. wyrok NSA z 9 lipca 1993 r., SA 605/93, ONSA 1994 nr 3, poz. 110, A. Czajkowska, Zmiana imienia i nazwiska, LexisNexis 2012, t. 5 do art. 9 ).

Sąd odwołał się do orzecznictwa, zgodnie z którym brak akceptacji nadanego przy urodzeniu imienia, będący następstwem doznanego urazu w sferze psychiki, stanowi przesłankę ważnego względu (według brzmienia ówczesnych przepisów) uzasadniającego uwzględnienie wniosku.

0 komentarze:

Prześlij komentarz